Ülkede İlk Muzu Türkler Üretmişti. Konyalı Şirket, Kazakistan’da 650 Milyon Dolar Yatırım Yapacak

Dunya.com’un haberine Konyalı Akplas, geçtiğimiz hafta Kazakistan’da üretim yapmak için yerel yönetimi ile bir araya geldi. Kazakistan’ın Türkistan Bölgesi yetkilileri ile yapılan görüşmede yatırım potansiyelleri, teşvikleri görüşüldü. Konya’da yapılan ilk görüşmenin ardından bu kez Türk şirketinin yöneticileri Kazakistan’a giderek yatırım fırsatlarını tekrar görüştüler.

Turkistan Invest LLP Başkanı Berik Kenzhebayev, görüşmede sunulan teşviklerle Türk şirketinin tarım sulama için önemli fırsatlar elde edebileceğini söyledi. Kazakistan, bilindiği üzere tarım alanında önemli Türk yatırımcılarına ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’nin en büyük üreticilerinden biri

1989 yılında yedek parça üretimi ile kurulan Akplas, 1995 yılında kelepçeli yağmurlama borusu üretimi ardından, 1998 yılında mandallı yağmurlama borusu ve ekipmanlarının tümünü üretmeye başladı. Konya’da 16 bin 500 metrekarelik alana kurulu fabrikada 150 kişiyi istihdam eden Akplas, 2019’da ise 76 bin 800 metrekarelik Ilgın kentindeki yeni tesisini hayata geçirdi. Türkiye’nin en büyük damlama ve yağmurlama sulama ekipmanları üreticilerinden olan şirketin Pazar payı ise yüzde 40’a yakın. Şirket yıllık 28 bin ton polietilen hammaddesi işliyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x